W dzisiejszym wpisie na blogu 3FLOW chcielibyśmy przybliżyć Wam wyjątkową substancję – cytokolinę. Data publikacji nie jest przypadkowa! Dziś obchodzimy Europejski Dzień Mózgu, a cytokolina stosowana jest w suplementach, które mają poprawić funkcjonowanie tego najważniejszego organu.

Cytykolina, inaczej CDP-cholina, występuje naturalnie w ludzkim mózgu, a odkryta została w 1955 r. Jest uznawana za substancję nootropową, czyli taką, która poprawia niektóre aspekty funkcjonowania mózgu jak pamięć, koncentracja i funkcje kognitywne.

Jak wspomniano, cytykolina występuje naturalnie w organizmie człowieka, jednak nie da się jej pozyskać z naturalnych źródeł pożywienia. Możliwa jest za to suplementacja cytykoliną – przyjmuje się ją w formie doustnej. Po co suplementować cytykolinę? Dotychczasowe badania udowodniły, że niesie to ze sobą bardzo dużo korzyści.

Cytykolina wykazuje działanie nootropowe: może mieć korzystny wpływ na koncentrację i zwiększenie poziomu uwagi. Substancja ma również potencjał neuroprotekcyjny. Badanie wykazało, że podawanie cytykoliny zapobiega degradacji fosfolipidów mózgowych i tworzeniu się wolnych rodników.

CDP-cholina pobudza również metabolizm dopaminy oraz polepsza gęstość receptorów dopaminowych. Może mieć to wpływ na podniesienie poziomu motywacji, satysfakcji i zadowolenia z życia.

Model cząsteczki cytykoliny pochodzi z Wikipedii: Nerdking2015 – Own work, CC BY-SA 4.0.

Przeprowadzono wiele badań na grupach osób starszych, które cierpią na zaburzenia pamięci związane z demencją czy niewydolnością mózgu. Podawanie cytykoliny miało pozytywny wpływ na pamięć i szybkość reakcji oraz przeciwdziałanie uszkodzeniom oksydacyjnym. Substancja ta wykazuje duży potencjał nawet we wspomaganiu regeneracji po udarze!

Badania nad cytykoliną – stosunkowo nową substancją – trwają nadal. Obecnie sprawdzane są możliwości terapii pacjentów z chorobą Alzheimera czy Parkinsona. Wstępne wyniki kilku badań klinicznych i badań na zwierzętach zakończyły się bardzo pozytywnym rezultatami.

W 2014 r. cytykolina została zaklasyfikowana przez Unię Europejską jako novel food ingredient. Jest to specjalna kategoria żywności, która uważana jest za innowacyjną, powstającą dzięki zaawansowanym procesom technologicznym lub w jakiś sposób przełomową. Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała cytykolinę i dopuściła ją w formie zarówno leku, jak i dodatku do żywności funkcjonalnej.

Poszukiwanie swojego życiowego #FLOW, które promujemy poprzez naszą misję, odbywa się głównie w naszych głowach. Kto wie, może warto dać szansę cytykolinie i zwiększyć nasz naturalny potencjał?

Źródła:

[1] https://neuroexpert.org/wiki/cdp-cholina-citicolina/

[2] https://mito-med.pl/artykul/cytykolina-cdp-cholina-korzysci-dawkowanie-i-przeciwskazania

[3] https://www.nutraingredients.com/Article/2014/07/18/Citicoline-wins-EU-novel-foods-approval-in-medical-foods-and-food-supplements

Last Updated on 10 listopada 2021 by Mateusz