Naturalne i bezpieczne suplementy diety - jakie wybrać?

  • Bezpieczeństwo przy stosowaniu suplementów diety jest zagwarantowane w regulacja prawnych UE oraz przepisach krajowych.
  • Rozpoczynając suplementację, czytajmy etykiety i zawarte na nich wskazania, przeciwskazania (przede wszystkim te dotyczące dawkowania) oraz sugestie producenta.
  • Najlepsze suplementy zawierają w sobie składniki pochodzenia wyłącznie naturalnego i zwierzęcego.
  • Standaryzacja ekstraktów jest kluczowym elementem w kwestii bezpieczeństwa i skuteczności danego produktu.

Bezpieczeństwo suplementów - aspekty prawne

W kwestii bezpieczeństwa przy stosowaniu suplementów diety, należy się odwołać do regulacji prawnych obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Według rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady numer 178 z roku 2002 – jeśli produkt żywnościowy (w tym wypadku suplement diety) może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka to istnieją odpowiednie procedury mające przeciwdziałać wprowadzeniu takiego produktu do obrotu (https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/czy-suplementy-diety-sa-bezpieczne/)

 

Dodatkowo, zagłębiając się w wyżej wymienione rozporządzenie, suplement aspirujący do wprowadzenia do obrotu musi spełnić szereg warunków:

 

  • Data produkcji, termin przydatność i numer partii
  • Ostrzeżenia o nieprzekraczaniu dziennej porcji/dawki
  • Konkretnego ostrzeżenia w sytuacji wysokiej zawartości składnika lub substancji stwarzających ryzyko nadmiernego pobrania
  • Ostrzeżenia w przypadku istnienia wiedzy o szkodliwości substancji/składnika odżywczego w sytuacji jego niekontrolowanego spożycia lub gdy oddziałuje on negatywnie na zdrowie konkretnych grup konsumentów – np. na kobiety w ciąży
  • Wystąpienie ryzyka interakcji z innymi suplementami, lekami lub składnikami odżywczymi
SlimFlow Red

Bezpieczna suplementacja - skład i stosowanie

Uwzględniając wszystkie regulacje prawne, warto również pochylić się nad aspektami dodatkowo gwarantującymi bezpieczną suplementację. 


Stosowanie suplementów powinno być dokonywane ze wszelkimi wskazaniami i przeciwskazaniami zawartymi na etykiecie produktu oraz w zaleceniach producenta zawartych w innych miejscach. Nie należy przekraczać maksymalnych dziennych dawek oraz referencyjnych wartości spożycia (%RWS). Suplementu diety nie można łączyć z innymi suplementami, lekami oraz składnikami odżywczymi wskazanymi na etykiecie. Przed rozpoczęciem suplementacji, warto także skonsultować się z lekarzem jeżeli: przyjmujemy leki na stałe; jesteśmy alergikami; cierpimy na przewlekłe choroby 


Skład cechujący bezpieczne suplementy diety powinien być możliwe jak najprostszy oraz naturalny. Im więcej syntetycznych składników zawiera produkt, tym większe ryzyko, że może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, szczególnie przy jego dłuższym stosowaniu.


Istotnym elementem jest również standaryzacja ekstraktów w suplementach t.j. minimalna zawartość danej substancji aktywnej w określonej porcji . Produkty wyższej jakości zawierają informację o standaryzacji ekstraktów na etykiecie w postaci wartości procentowej. Przykładowo: spalacz tłuszczu #slimFLOW BLACK zawiera w sobie m.in. ekstrakt Camellia sinensis standaryzowany na 50% EGCG standaryzowaną oraz ekstrakt z Pieprzu Czarnego standaryzowany na 95% piperyny. Informacja o standaryzacji ekstraktów pozwala ocenić jakość (a w konsekwencji skuteczność) suplementu, jak również daje pewność, że ekstrakt nie jest zbyt mocny i nie jest dla nas niebezpieczny.

suplementy-diety-naturalne

Naturalne suplementy diety

Suplementy zawierające w sobie wyłącznie naturalne składniki dają dodatkową gwarancję w bezpieczeństwie przy ich stosowaniu. Są to kompozycje składników pochodzenia wyłącznie roślinnego lub zwierzęcego.

 

 

 
  • Składniki pochodzenia zwierzęcego – najczęściej znajdziemy je w odżywkach białkowych w postaci koncentratów lub izolatów białkowych uzyskiwanych z mleka/jaj. 
 

         Ponad to, należ wymienić tutaj kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz Omega 3-6-9 pochodzące z ryb (ale również ze źródeł roślinnych jak oleje czy                         orzechy), glukozaminęsiarczan chondroityny (pochodzący z chrząstki rekina lub wołowej) i wiele innych.

 
 

Podsumowanie

Podsumowując, wybierając suplementy diety kierujmy się przede wszystkim ich składem. Najlepsze suplementy zawierają w sobie tylko składniki niesyntetyczne, a zatem te pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Takie produkty mają pozytywny wpływ na nasz organizm, cechują się wysoką przyswajalnością oraz dają większą gwarancję bezpieczeństwa przy ich stosowaniu. Dodatkowo, sprawdźmy czy suplement posiada informację o standaryzacji ekstraktów na tyle etykiety.

Dla własnego bezpieczeństwa, przed rozpoczęciem przyjmowania suplementu warto skonsultować się z lekarzem.