Prawie połowa Polaków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Spożywanie tego napoju deklaruje ponad 70% mieszkańców naszego kraju. Podobną, albo i nawet większą, sympatią darzymy herbatę, którą wypija codziennie prawie 80% rodaków. Co łączy te dwa napoje? Zawartość kofeiny – substancji, której przyjrzymy się dzisiaj na łamach bloga #3FLOW. Zapraszamy do lektury!

Krótka historia kofeiny

Ludzie stosowali kofeinę już u zarania cywilizacji. Zauważono, że żucie nasion lub liści niektórych roślin, daje efekt pobudzenia i poprawy samopoczucia. Efekty były znacznie silniejsze po zaparzeniu roślin we wrzątku – według chińskiej legendy tak właśnie 3000 lat p.n.e. powstał napar herbaciany. Kawa natomiast wywodzi się z Etiopii, a sposób jej obróbki i ceremonia parzenia rozwinęły się w średniowieczu w krajach arabskich. Kofeina naturalnie występuje także w orzeszkach kola, ostrokrzewie paragwajskim (yerba mate) czy guaranie.

Ilość kofeiny w kawie
Ile kofeiny zawiera kawa? W espresso jest około 60 mg tej substancji, a w filiżance kawy rozpuszczalnej niemal 100 mg.

Jak kofeina wpływa na organizm?

Kofeina spożywana w formie naturalnej lub wyekstrahowanej ma działanie stymulujące i nootropowe. Wchłania się do organizmu niemal w 100%. Po jej spożyciu następuje: wzrost czujności, koncentracji, a także poprawa nastroju i funkcji poznawczych.
Ponadto, kofeina zwiększa fizyczną wydolność organizmu i przyspiesza metabolizm. Badania wykazały pozytywny wpływ tej substancji na termogenezę i redukcję masy ciała. Dlatego wykorzystaliśmy kofeinę w czystej, bezwodnej formie jako jeden ze składników slimFLOW i slimFLOW Black.
Co więcej, naukowcy wykazali, że codzienne spożywanie dwóch filiżanek kawy zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci w wyniku chorób serca i układu krążenia. Na zdrowie!

Kofeina i metabolizm. Kawa na odchudzanie?
Czy kawa pomoże w odchudzaniu? Naukowcy twierdzą, że tak.

Ile kaw dziennie powinno się pić?

Zdrowemu dorosłemu człowiekowi zaleca się spożywanie od 50 do 200 mg kofeiny dziennie. Ta maksymalna ilość odpowiada ok. 4 kawom parzonym, mocnemu espresso, 2,5 puszkom napoju energetycznego lub kilku filiżankom herbaty (zależnie od jej gatunku). Za bezpieczną dla zdrowia dawkę uznaje się 400 mg kofeiny.
Ważne, aby ostatnią dzienną porcję kofeiny spożywać na ok. 5-7 godzin przed snem. Nawet gdy subiektywnie czujemy, że działanie kofeiny na nasz organizm przeminęło, może wciąż być ona w naszym krwioobiegu i zaburzyć nasz naturalny rytm snu.

Kofeina przyjmowana pod postacią ulubionego napoju lub jako składnik suplementu diety może pomóc nam odzyskać koncentrację i skupienie na kolejne godziny pracy czy pobudzić nas przed porannym treningiem siłowym. Ważne jest, aby pilnować dziennych norm spożycia tej substancji i nie przyjmować kofeiny przed snem.

Jeśli dotarliście do tego miejsca – dziękujemy za uwagę! Po więcej wiedzy na temat odżywiania i treningu zapraszamy na naszego Facebooka i profil na Instagramie.

Last Updated on 10 listopada 2021 by mick